הכוח לספר

איך מנגישים את משפט אייכמן, המרוחק, האיטי, הפרטני, בשחור לבן וללא אפקטים לצופה הטלוויזיוני של ישראל השבעה? איך מתעדים את האירוע המכונן חמישים שנה מאוחר יותר, כשרק שבעה עדים מקוריים נותרו בחיים, ונדמה כאילו הכל כבר צולם ונאמר?

הם קראו להצגה שלהם "הכוח לספר". זוהי הצגה על עדים שאזרו אומץ והיה להם הכוח לספר, זהו סרט על חבורת נערים שקיבלו מהם את הכוח להמשיך ולספר. הסרט מלווה את הנערים בתהליך של הכנת ההצגה, מלווה את העדים ואת סיפור חייהם, ודרכם משחזר ומחבר את כולנו למשפט אייכמן, לתמונות, לקולות, לרגעים מרגשים ומשמעותיים שמלווים אותנו גם היום 50 שנה אחרי. התהליך של ההתקרבות בין הנערים לניצולים מרתק, בפער של שניים-שלושה דורות הם מפתחים יחסי קירבה וידידות. ממקום של נתק ורתיעה מנושא השואה מגיעים הנערים לחוויה של הזדהות ושליחות. עדי משפט אייכמן, כמו אז גם היום, מביאים בסיפוריהם ובעדותם הרבה כוח, גאווה ומשמעות לנוער ולכל מי שצופה בהצגה ובסרט.
48 דקות, עברית ללא כתוביות

9 ₪ ל - 4 ימים    35 ִִ₪

בימוי: נעם דמסקי
הפקה: נעם דמסקי, יועד בן יוסף - בית הספר לקולנוע מעלה
תסריט: נעם דמסקי
צילום: אמיר שינבוים
עריכה: אייל צרפתי, אבישי חדד
מוסיקה: רונן נגל
50 דקות, עברית, תרגום לאנגלית
הופק בתמיכת עמותת "שם עולם"
הוקרן בפסטיבל חיפה 2012 וזכה בפרס הסרט הציוני

Complete Page
Streaming Button Only
Streaming Buttons Without Poster

הכישרון לחיות

סיפור אהבה אמיתי בין שרגא הר-גיל (72), יהודי יליד גרמניה שנמלט כילד מהנאצים לישראל, ובני משפחתו נספו באושוויץ, לבין אולה גסנר (55), גרמניה נוצריה, בת ונכדה למשפחה נאצית, בעלי המפעל שייצר את מיכלי הגז לאושוויץ.
אולה גסנר משאירה את בנה הסטודנט בגרמניה ומגיעה לישראל בעקבות האהבה כדי לחיות עם שרגא. היא לומדת כאן עברית, כותבת ספר על נשים ישראליות להוצאה גרמנית, ולומדת ריקודי עם. אך מסתבר שהחיים במקום זר וטעון כישראל אינם פשוטים עבורה.
שרגא הר-גיל, שעבד שנים רבות כעיתונאי ב"מעריב" ושימש ככתב של עיתונים גרמניים בישראל, לוקח אותה למסע אל בתי הקפה התל-אביביים האהובים עליו, אל מחוזות התבגרותו, ואל המקום בו נפצע קשה כלוחם בשורות ה"הגנה" במלחמת השחרור, והוגדר מאז כנכה מאה אחוז. הר-גיל הוא אדם שאהב נשים רבות והן אהבו אותו. חרף נכותו וגילו הוא מצטייר כאדם בעל תאווה עזה לחיים. במהלך הסרט הוא אומר לבנו שמראיין אותו: "בן-אדם צריך לחיות, לא רק להיות".
הבמאי אמיר הר-גיל, בנו של שרגא, עוקב בהשתאות ומעט בקנאה אחר ההתאהבות הרעננה של אביו הקשיש ושל אולה, ושואל אותם ואת עצמו כיצד מתגברים על הפערים שבין רודף לנרדף, כיצד מצליחים לראות זה בזה בני-אדם, ולהתנתק מההקשר הלאומי-היסטורי.
זוהי יצירה אינטימית וצנועה, אך בעלת עוצמות יופי ורגש מפעימות. היוצר נכנס באופן חותך ומדוייק לקרביים של היחסים בין האוהבים הבוגרים, בין גרמניה לישראל, בין אחד ממקימי המדינה הוותיקים לישראל של ימינו ובין עצמו לאביו.
אם יש לכם מנוי לאתר הצפיה המקדימה בחינם, לחצו כאן

9 ₪ ל - 4 ימים    35 ִִ₪

בימוי: אמיר הר גיל

הכשרון לחיות מצליח לזגג עיניים ולהרטיבן בלחלוחית עכורה, סרט כזה יודע איך לא להרפות מהצביטה הזו שלופתת את הלב ודוקרת אותו. הסרט מגלה מיומנות...כשהוא מטלטל בצופים מין כדור סמיך של מועקה שצפה ועולה ממעמקי הבטן, מתיישבת באמצע הגרון ונעלמת רק אחרי תום הכתוביות.
עמוס שביט, ידיעות אחרונות

חשבון הנפש שעורך שרגא בעידודו של בנו הבמאי הוא נוקב. מספר פעמים הוא מביע את אכזבתו מדמותה של המדינה שעל הקמתה לחם ועכשיו הוא כבר לא מרגיש שהיא שלו. "הכישרון לחיות" הוא דיאלוג רגיש של הבמאי עם אביו שעולמו מתוח בין גרמניה ומוראות השואה ובין ישראל והביקורת עליה.
נחמן גלבוע, הדף הירוק

Complete Page
Streaming Button Only
Streaming Buttons Without Poster

העד האחרון

 

סיפורו של האדם שהיה לצד היטלר בשנתיים האחרונות לחייו. מי ששימש כמרכזן ושומר ראשו של היטלר, הוא ככל הנראה העד האותנטי האחרון של המתרחש בקרבתו של היטלר. זכרונו נותר מצוין והוא גולל בפני יוצרי הסרט את סיפורה של התקופה.
יוצרים: יעל כץ בן שלום ואריק ברנשטיין, עלמה הפקות.
אם יש לכם מנוי לאתר הצפיה בחינם, לחצו כאן

9 ₪ ל - 4 ימים    35 ִִ₪

Complete Page
Streaming Button Only
Streaming Buttons Without Poster

התליין

במשחטה קטנה בפאתי חולון, שלום נגר התימני בן השבעים וחמש, שוחט לפרנסתו תרנגולות וכבשים. אל המשחטה מתקבצים לקוחות נאמנים, מנהלים דיונים על החיים ולעיתים מזומנות מבקשים משלום כפרה. שלום, החכם והחם שובה את לב מאזיניו בסיפורים שאירעו בעברו וביניהם- גלגולו הטראומטי להיות התליין של אדולף אייכמן. עלילותיו של שלום מגלמות בתוכן את סיפורה של ישראל מנקודת מבטו של האחר - הסוהר שאולץ לתלות את הצורר ולשאת על כתפו מעמסה לאומית שהשפיעה ועיצבה את חייו. סיפוריו יוצרים דיוקן אלטרנטיבי מורכב ומרתק של מי שנכח בירכתי הפריים של אירועים היסטוריים משמעותיים וקולו טרם נשמע - קול צלול הבוקע משולי החברה ונושא עמו בשורה אנושית עמוקה.

9 ₪ ל - 4 ימים    35 ִִ₪

מניפסט חכם, מתעתע, תובעני ומאתגר שעוסק בסוגיות העמוקות ביותר של היהדות כגזע, כלאום וכדת 
וואלה

יצירה יפיפיה, רגישה וכובשת, שמצליחה להחריד ולהצחיק את הצופה בו זמנית
הארץ

דיוקן מפתיע, הומני ומרגש מאד של איש חכם לב, סרט נפלא 
טיימאאוט

הסרט התיעודי הכי טוב שראיתי השנה, רבדים על רבדים. הסרט הזה הוא החיים שלנו כאן
ישראל היום

שהרה בלאו, וואלה תרבות

אחד הדיוקנאות המרגשים והעמוקים ביותר שנצפו כאן
איתן מור, העוקץ

אתר מיוחד המוקדש ל - 50 שנה למשפט אייכמן (יד ושם)

בימוי: נטעלי בראון 
צילום: אביגיל שפרבר
הפקה: נטעלי בראון ואביגיל שפרבר, פרדס הפקות
הופק בתמיכת יס-דוקו וקרן רבינוביץ' לקולנוע

פסטיבלים:
פרס לסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה 2010
ציון לשבח בתחרות הרשמית בפסטיבל IDFA 2010
פרס לסרט התיעודי הטוב ביותר בתחרות פורום היוצרים הדקומנטריים 2011
פרס לצילום הטוב ביותר בתחרות פורום היוצרים הדקומנטריים 2011

Complete Page
Streaming Button Only
Streaming Buttons Without Poster